Siodełko rowerowe w rowerze holenderskim należy do najwygodniejszych na rynku

Po rower miejski sięgają kolejne grupy zawodowe. Teraz klasyczny holenderski rower jest hitem wśród studentów i pracowników urzędów. Skąd taka popularność tego typu bicykla wśród tych osób? Przyczyn jest kilka.

Konstrukcja roweru miejskiego (kierownica jaskółka, wygodne, profilowane siodełko rowerowe, kosz rowerowy i bagażnik rowerowy) sprawia, że użytkuje się go komfortowo. Można wybrać się na uczelnię czy do pracy (urzędu) w eleganckim stroju i rower miejski nie krępuje ruchów. Nie brudzi ubrania. Każde wzniesienie pozwala pokonać dobra przerzutka i odpowiednie ogumienie, które ma płaski bieżnik, stąd opór toczenia jest dużo mniejszy niż w rowerze górskim.

Klasyczny holenderski rower przydaje się też do innych celów. Dzięki łatwo dołączanej przyczepie rowerowej w podróż można zabrać dziecko czy psa (choć w naszym kraju policjanci jeszcze z niechęcią patrzą na poruszający się po publicznej drodze jednoślad, do którego podłączona jest przyczepa rowerowa). Powstają kolejne trasy rowerowe, więc teraz co weekend można wybrać się na bezpieczną przejażdżkę inną drogą.

Ścieżki rowerowe warunkują zresztą dalszą popularność bicykli miejskich, preferowanych bardziej do spokojnej, jednostajnej jazdy. Zdają się rozumieć to miejscy radni i urzędnicy, którzy przeznaczają kolejne środki na drogi rowerowe i opracowują projekty kolejnych tras.