Oświetlenie do nurkowania

Widoczność pod wodą w największym stopniu zależy od przejrzystości w konkretnym akwenie. W polskich jeziorach, z nielicznymi wyjątkami, częstokrotnie moglibyśmy podziwiać kompleksy oddalone o trochę metrów. Jednakże na głębokości ponad dziesięć metrów częstokrotnie robi się teraz stuprocentowo ciemno. Wizura przeobraża się w przeciągu roku i zazwyczaj optymalne warunki panują zimą i wczesną wiosną.

Nurkowanie w polskich jeziorach

Z przeróżnych powodów, zwłaszcza w związku z zanieczyszczeniem pomimo to również z powodów naturalnych polskie jeziora nie rozpieszczają amatorów fotografii podwodnej oraz zwiedzania. Nurkowanie na terenie kraju to w wielu przypadkach nurkowanie w trudnych warunkach: przy ograniczonej widoczności oraz ponadto w wodzie o małej temperaturze. Widoczność od późnej wiosny do późnej jesieni typowo ograniczona jest do paru metrów. oświetlenie słoneczne pozwala na komunikację z partnerem nurkowym oraz odczyt nieoświetlonych podwodnych przyrządów pomiarowych do głębokości circa 10m. Poniżej takiej granicy konieczne staje się zastosowanie pozaplanowego podświetlenia do odczytu wskazań kompasu czy też sprawdzenia ciśnienia na manometrze.

Odrobinkę głębiej odnosi się teraz w pełni ciemno, poruszamy się po omacku i posiadanie źródła podświetlenia potrzebne jest do tego aby wzajemnie znać swoje pozycje i najzwyczajniej się nie pogubić.

Bałtyk

Widoczność na Zatoce Gdańskiej oraz Morzu bałtyckim, poprzez większość roku jest dużo lepsza niżby na zbiornikach lądowych. Nurkowie Oraz oraz Ii stopnia, posiadający uprawnienia do głębokości trzydzieści metrów (OWD oraz AOWD) zobowiązani poradzić sobie bez silnej latarki. Tymczasem poradzić to nie znaczy nurkować komfortowo. źródełko światła nieodzowne będzie do podziwiania wraków oraz wydobycia pełnej palety barw z których część zanika wraz z głębokością.

Latarka do nurkowania

W naszych własnych warunkach posiadanie latarki jest potrzebą, ten szczegół gadżetów płetwonurka zasadniczo ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa bowiem umożliwia na wzajemne zlokalizowanie się partnerów pod woda.

Dla osobistego bezpieczeństwa i spokoju trzeba posiadać sporo bez względu działających źródeł oświetlenia. Bez względu to oznacza, , iż każda latarka zasilana jest z osobnego zbioru baterii i awaria któregokolwiek źródła oświetlenia nie pociąga za tym pogorszenia wydajności pozostałych.Latarka umożliwia komunikowanie się na znaczniejszą odległość dosłownie w warunkach słabej widoczności, o ile klasyczne znaki pokazywane przy użyciu rąk są teraz nieczytelne. Możliwość komunikacji na znaczniejszą odległość może się stać się nieoceniona w sytuacji awaryjnej albowiem pozwoli zwrócić uwagę partnera, wezwać pomoc i być może uratować życie.