Prace magisterskie najczęściej pisze się w Wordzie. Znamy powody!

Czasem zastanawiam się jak to się stało, że właściwie jeden program do edycji tekstów zdominował, można powiedzieć cały świat. Nie piszę tego jednak w kontekście pasji do informatyki czy wiedzy o oprogramowaniach. Zastanawiam się nad tym, bo jako wykładowca, często sprawdzam prace magisterskie. Ponad 99% prac magisterskich pisana jest w edytorze tekstu Word, podobnie sprawa ma się jeżeli chodzi o pozostałe prace dyplomowe. Worda używają studenci i naukowcy na wszystkich etapach działalności naukowej.

Postanowiłem więc przyjrzeć się temu, ale tylko od strony możliwości, jakie daje ten program osobom piszącym prace magisterskie. Na pewno wielką zaletą Worda jest to, że w ogóle jest. Jest tak popularny i tak znany, że ludzie po prostu go używają. Do nikogo nie przemawia to, że jest co najmniej kilka programów równie dobrych.

Word nawet nie musiałby posiadać tych wszystkich funkcji, które ma, a ludzie i tak pisaliby w nim prace magisterskie. Do najważniejszych funkcji tego edytora należą na pewno odwracane marginesy, które właśnie przy okazji wszelkiego rodzaju prac dyplomowych, testowych, magisterskich czy innych okazują się najbardziej przydatne. Kiedy drukujemy tekst dwustronnie musimy pamiętać o tej właśnie funkcji.

Inną, równie przydatną funkcją worda, może być możliwość podglądu strony w różnorakiej formie okna. Możemy wszystko zobaczyć powiększone albo zobaczyć w rzeczywistych rozmiarach. Word pozwala też na dowolną edycję wyglądu tekstu, wklejanie obrazów, tworzenie wykresów a nawet robienie na szybko specjalistycznych wzorów matematycznych. Wiele zalet tego programu sprawia, że jest jedyny na rynku. Widać to właśnie po pracach, które sprawdzam.

Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że prace nie tylko są pisane w Wordzie, ale również i sprawdzane czy korygowane. Jako wieloletni promotor nie wyobrażam sobie teraz usiąść z długopisem i poprawiać prace magisterskie ręcznie. Tym bardziej, że Word sam wyróżnia mi wszystkie błędy ortograficzne i stylistyczne, co wymaga co prawda ponownego wglądu, ale i tak wiele ułatwia.