Matura kończy pewien etap i zarazem jest początkiem czegoś nowego

Matura zwykle odbywa się w maju, choć dawniej zdawano jeszcze tzw. poprawki w styczniu (sesja zimowa). Dzisiaj egzamin dojrzałości wygląda inaczej niż w przeszłości. Przede wszystkim wróciła matematyka do przedmiotów obowiązkowych - każdy musi się zmierzyć z arkuszem zadań obejmujących wszystkie dziedziny matematyki.

Ułatwieniem jest fakt, że maturę można zdawać na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Jeśli ktoś nie ma ambicji studiowania na renomowanej uczelni, zadowoli się maturą na niższym poziomie. Zresztą taka matura także daje prawo ubiegania się o przyjęcie na studia.

Wyniki matur rzutują na wybory absolwentów tylko wtedy, jeśli mają oni ambicje studiowania na najlepszych uczelniach i na najbardziej obleganych kierunkach. Rekrutacja na studia wygląda różnie i zależy od decyzji szkoły wyższej, która sama określa sposób i tryb rekrutacji.

Egzamin dojrzałości po nowemu sprawił, że młodzi ludzie nie muszą przechodzić dwóch stresujących wydarzeń w krótkim czasie. Dawniej musieli zdać maturę i następnie egzaminy wstępne na studia. Dzisiaj wyniki matur są przeliczane na punkty i rankingi, które zastąpiły stare egzaminy, choć na niektórych uczelnie stosuje się dodatkowe formy rekrutacyjne.

Po latach matura jest miłym wspomnieniem. Przypominamy sobie o niej w maju, gdy kolejne roczniki podchodzą do egzaminu dojrzałości. Przypomina nam się wtedy, że choć ściąga jest zakazana, warto ją mieć, ponieważ dodaje pewności. Nie trzeba z niej korzystać, wystarczy mieć w kieszeni marynarki.